Posted on

Jakże często pragniemy być tuż obok zieleni, aczkolwiek bez rezygnacji domowego azylu. Dodatkowo wiele osób pragnie po prostu powiększyć metraż swojego mieszkania. Dobrym wyjściem jest budowa przydomowej oranżerii, czyli ogrodu pod dachem.

Zaczynamy zakładać ogród zimowy

Zanim zaczniemy działać, najlepiej określić: czego oczekujemy od tej inwestycji? Wyróżnia się dwa typy konstrukcji oranżeryjnej: zimny i ciepły. W zależności od podjętej decyzji musimy przed wbiciem pierwszej łopaty pomyśleć o rodzaju konstrukcji oraz kosztach. Istotne są też opcjonalne lokalizacje ogrodu wobec strony świata. Prawdopodobnie obie kwestie będą miały ze sobą dalsze kroki, lecz najczęściej bardzo dobre będzie postawienie dodatkowego metrażu z zielenią w pobliżu pokoju dziennego ulokowanego z widokiem na ogród.

W którym miejscu umieścić ogród zimowy?

Ogród południowy cechuje się tym, iż jest on mocno nasłoneczniony niezależnie od pory roku. Można w nim hodować gatunki egzotyczne. Jednak pamiętaj, że wybór tej opcji skutkuje koniecznością zamontowania sprawnej wentylacji i filtrów na szybach. Podobnie będzie z zadaszonym ogrodem wschodnim, chociaż na 100 proc. będą tu nieco mniej niż na południowym odpowiedniku wpływać na niego promienie słoneczne. Ogród zimowy zachodni będzie najbardziej pod wpływem słońca po południu, natomiast od północy legitymuje się mocnym zacienieniem. Do wnętrza będzie dostawać się najmniej promieni słonecznych, a sztuczne oświetlenie może okazać się niezwykle kosztowne.

Ogród zimowy – czego nie możesz zlekceważyć

Oranżeria już postawiona – broń Boże nie zmieniaj założonej aranżacji. Podłogę pomogą utrzymać w porządku trwałe płytki ceramiczne. Mocne promieniowanie słoneczne wytrzymają bez problemu meble z technorattanu. Wśród niezbędnych akcesoriów powinno znaleźć się ogrzewanie gazowe w postaci lamp oraz przytulne pledy. Tylko Twój gust zdecyduje, jak urządzisz swoje nowe, zapierające dech w piersiach pomieszczenie. Znakomicie brzmi pomysł przekształcenia ogrodu na jadalnię. Duży, naturalny stół oraz wygodne krzesła umożliwią niezapomniane biesiadowanie pod gołym niebem. Na wieczór warto przygotować oświetlenie dostosowane do całości projektu.