Z adwokatem czy bez? Na pewno warto skorzystać z usług fachowca

Poszczególne systemy prawne w rozmaitych miejscach na świecie okazują się dość mocno zróżnicowane. Chodzi tu o wykaz procederów, które w jednym kraju są legalne, a gdzie indziej nie – a także tego, co wiąże się z postępowaniem przed sądem. W tym zakresie można przywołać mnóstwo odmiennych przepisów, ale tym, co często bywa rozwiązywane inaczej w wielu miejscach – jest możliwość zwrócenia się do obrońcy i opcja skorzystania z jego usług.

Czy w Polsce przysługuje nam obrońca z urzędu?

Amerykańskie filmy sensacyjne utrwalają w naszej pamięci scenę z informacją, którą podczas aresztowania policjanci przekazują podejrzanemu: „Masz prawo do adwokata”. W naszym kraju, jak się okazuje, z wyjątkiem niektórych przypadków, obrońca z urzędu nam nie przysługuje, i jeśli nie zatrudnimy go samodzielnie, będziemy musieli bronić się sami.

Komu potrzebny jest adwokat?

Osobista obrona podczas rozprawy to nie najlepsze wyjście z sytuacji, zwłaszcza gdy stawiane są nam zarzuty z kodeksu karnego. Może to doprowadzić do porażki na sali sądowej i wymierzenia najwyższej możliwej kary, a oprócz tego strona przegrana będzie musiała zapłacić koszty rozprawy. Z prawnikiem realne jest nawet zwolnienie z odpowiedzialności, a na pewno da to niższy wyrok; pełnomocnik może też postarać się spowolnić proces lub sprawić, że w ogóle się nie odbędzie. Konia z rzędem temu, kto bez wsparcia prawnika sformułuje bez błędów jakiekolwiek pismo procesowe.

Gdzie znaleźć adwokata?

Dużo będzie zależeć od jego fachowości, dlatego nie da się zaprzestać poszukiwań po pierwszym kandydacie. Najlepsi prawnicy, podobnie jak profesjonaliści z innych obszarów bardzo mocno się specjalizują. Jakiś prawnik będzie zatem specem w kwestiach prawa gospodarczego, inny – prawa pracy itp. Ważnym punktem musi być research ustalający skuteczność adwokata w podobnych sprawach. Szukając odpowiedniego fachowca, na pewno zaczniemy od poszukiwań w sieci. Jeśli na przykład potrzebny nam prawnik np. w Łodzi, wpisujemy w okno wyszukiwarki „adwokat łódź prawo karne”. Internet od ręki wskaże nam adresy kancelarii prawnych w Łodzi, które posiadają specjalizację w Kodeksie karnym.