Posted on

Sporo naszych rodaków decyduje się wyjechać do innych państw – główną motywacją są wyższe zarobki. Następnym powodem jest postanowienie przemeblowania dawnego życia i nowego startu w innym miejscu na świecie. Powszechnym miejscem emigracji okazują się Niemcy. Dlaczego? Jedną z odpowiedzi niech będzie po prostu fakt, że to nasz najbliższy sąsiad. Co więcej, trzeba przyznać, że warunki egzystencji okazują się tam zupełnie inne niż w naszym kraju.

Praca w Niemczech: spełnienie marzeń czy spory niedosyt?

Nawet jeśli tak brzmi stereotyp – czy kwestia zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów rzeczywiście musi być aż tak opłacalna, jak mogłoby to wynikać z najczęstszego poczucia? Odpowiedź głosi jak zazwyczaj – to zależy. Na pewno często jedzie się do Niemiec na specjalistyczne kontrakty. Przykładem mogą być choćby medycy, pielęgniarki, ale także projektanci, architekci czy specjaliści IT. Jeżeli ktoś zalicza się do podobnej kategorii, do zmiany miejsca pobytu skłaniają go duże zarobki i ciekawe dodatki, które pracodawcy oferują oprócz wypłaty. Jednak musi być zrealizowany ważny warunek: biegła znajomość języka obcego z uwzględnieniem słownictwa z branży; niekoniecznie musi być to język niemiecki, dlatego że największe korporacje o globalnych aspiracjach najczęściej preferują powszechniejszy język angielski. Problem polega jednak na tym, że nie dla wszystkich Polaków praca w Niemczech to przyjęcie takie jak w charakterze eksperta. Zdecydowana większość zdobywa zatrudnienie przy pracach bez specjalistycznych umiejętności czy fachowej teorii, najczęściej związanych z gastronomią, powszechnymi usługami czy produkcją w fabrykach. Lecz i w tych miejscach wielkość zarobków istotnie przewyższa polską średnią krajową. Republika Federalna Niemiec to kraj, gdzie dużo więcej kosztuje życie – lokum, jedzenie, usługi, aktualne opłaty.

Okresowa praca w Niemczech: dobre posunięcie

Dlatego rozsądnym pomysłem zdaje się sezonowa praca w Niemczech. Pojawiają się wówczas widoki na porządny zysk bez obciążenia wysokimi kosztami utrzymania – najlepiej znaleźć ofertę, w której pracodawca zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie. Nie ma raczej skuteczniejszej metody na podreperowanie prywatnego budżetu lub zdobycie finansowania na nadprogramowe wydatki (np. ślub, remont, kupno mieszkania).