Posted on

W zestawie wszystkich wnętrz istotną rolę odgrywa jadalnia. Wspólnie spędzany czas, jedzenie, rozmowy – dzięki temu jest pełna życia i aktywności. Dlatego jest ważne, by odpowiednio urządzić to wnętrze, żeby urocze momenty sprawiały nam przyjemność.

Stół do jadalni – pierwszy mebel w pomieszczeniu

Jak zacząć? Najlepiej dostosować wielkość stołu do wszystkich osób w rodzinie. Można przyjąć taki wzór – 60 cm na głowę. Jedynie wtedy możemy być pewni, że jedzenie przy blacie przebiegnie bez tłoku i nikt poczuje skrępowania. Przecież nie możesz sprawić, aby domownicy przy wspólnym jedzeniu zderzali się nawzajem ramionami. Wybierając wymiar stołu do jadalni musimy pamiętać z drugiej strony o intensywności wizyt w naszym mieszkaniu kogoś z zewnątrz. W takiej sytuacji opłaca się zrealizować zakup pełnogabarytowego mebla, który pomoże zmieścić przy nim goszczących u nas znajomych.

Wybieramy kształt blatu – podłużny czy okrągły?

Stół powinien być dopasowany do stylistyki reszty przestrzeni. To oczywiste, by dopasować go według własnych upodobań, z drugiej strony trzeba też jak najlepiej zestawić go z meblami i resztą zdobień. Ciągle pokutuje przekonanie, że okrągły stół ma w sobie ogromną porcję wysublimowania. Słabszą stroną mebla w kształcie koła jest jednakże to, że przeważnie należy go umieścić na środku wnętrza. Ciężko nam będzie umieścić go na przykład przy na skraju, ponieważ zadziała to nieestetycznie, a dodatkowo mebel nie może daje rady wypełniać wówczas swojej podstawowej funkcji. Dlatego taki model bardziej będzie pasował do większych pomieszczeń.

Lampy nad stół – jakie wybrać?

Do porządnie dobranego stołu przyda się właściwe lampy. Miejscem, które jest w tym wnętrzu najbardziej oświetlone i skupiające wzrok obecnych, pozostaje blat. Przecież jest on podstawowym sprzętem w całej jadalni. Gdy nabycie, opłaca się od razu zdecydować, czy nie postawić na dopasowane lampy nad stół, które doskonale oświetlą nasz najnowszy nabytek. Niech łączą w sobie użyteczność z atrakcyjnym designem. Wystarczy wybierać lampy, które mają odpowiednie klosze, kierujące światło w dół. Dzięki temu cały blat będzie starannie oświetlony, co nieodmiennie dodaje uroku całej pomieszczenia. Zwróćmy uwagę, by lampy nad stół były zawieszone na właściwej odległości od blatu. Na stole musimy wszak zachować opcję umieszczenia dajmy na to wazonu z kwiatami. Nieodpowiednio powieszone klosze mogą tutaj skutecznie przeszkodzić.