Gryzonie – jak zabezpieczyć przed nimi domek na działce?

Domki z drewna, w znacznie większym stopniu niż inny, trwalszy typ zabudowy, są wystawione na zniszczenia spowodowane obecnością szczurów i myszy. Późną jesienią, kiedy to zwierzęta wypatrują bezpiecznego schronienia, domki są nadzwyczaj wystawione na różnego rodzaju szkody. W jaki sposób możemy ich uniknąć?

Pomimo swojej wielkości myszy i szczury bez większego wysiłku potrafią spowodować całkiem poważne straty, o czym przekonał się już niejeden działkowicz. Często zdarza się, że przegryzają przewody, rury kanalizacyjne, a także pozornie wytrzymałe materiały konstrukcyjne. Dziko żyjące szczury mogą nawet uszkodzić beton – nie tylko domki rekreacyjne drewniane muszą mieć się na baczności.

Aby uniknąć skutków późnojesiennej inwazji gryzoni, domki rekreacyjne drewniane należy prawidłowo przygotować do tego sezonu. W pierwszej kolejności wszystkie drzwi i okna muszą być odpowiednio uszczelnione. Przeciętnej wielkości mysz będzie potrzebować raptem 8-milimetrowej szpary, żeby przedostać się do wnętrza, z kolei szczur — 13-milimetrowej i właśnie z tego powodu tak istotne jest, żeby cała struktura budynku była wytrzymała i nieprzepuszczalna. Dobrze jest też pamiętać o właściwym zabezpieczeniu krat ściekowych — nieszczelności pomiędzy nimi nie mogą na pewno być szersze niż 10 mm. Jeśli w naszym domku posiadamy podpiwniczenie, okna dobrze jest zabezpieczyć metalową siatką.

Stosunkowo starą, jednak sprawdzoną techniką ochrony domów przed szczurami i myszami, jest wykopanie odpowiedniej ilości rowków chwytnych. Są to małe rowki o głębokości 20—30 centymetrów, wykopane obok płotu działki. Co kilka metrów możemy również odkopać trochę głębszą studzienkę, której wnętrze wyłożymy rurą PCV (w ten sposób małe gryzonie nie będą potrafiły wspinać się po jej ściankach).

Powinno się również mieć w pamięci, że domki rekreacyjne drewniane wymagają od nas utrzymywania porządku. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać pozostałości po posiłkach w dostępnych miejscach!