Gdzie poszukiwać porady w razie ambarasów w rodzinie?

Komukolwiek zdarzają się rozmaite wydarzenia oraz bywa, że nasz upragniony bytowy towarzysz staje się degeneratem w roli człowieka, lub latorośl, pomimo wybranych dążeń, niesie nam ostrzejszy ucisk czaszki. Cóż wtedy zdziałać a także skąd przypuszczać wiedzy?

Misja Niebieskiej Linii

Kluczowym reagowaniem w dramatycznych epizodach zespolonych ze sytuacjami rodzinnymi musi zaprezentować się kontakt na Niebieską Linię. Pod tą definicją mieści się Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na ogólnonarodowy telefon kontaktowy dla ofiar agresji w familii to 800 12 00 02, zaś numer na nadzwyczajny telefon zaufania to 116 123. Wypada wykorzystać bieżące numery, skoro w familii wydarzyło się coś niedorzecznego, o czym trudno jest ogłosić kolejnym ludziom. Przemoc w rodzinie zostaje traumatycznym odczuciem a także często możemy nie czuć energii pójść na policję czy do prokuratury, wprawdzie zarodkiem wykonania powinno być naturalnie zawiadomienie o incydencie właściwych organów.

Pomoc dla mężczyzn, którzy też padają ofiarą przemocy

Mimo że to temat nierzadko pomijany, zarówno przez środki masowego przekazu, jak i przez otoczenie, należy zwrócić uwagę, że wobec mężczyzn także również używa się przemocy. Dla tych, których spotkała przemoc wśród bliskich, też funkcjonuje Niebieska Linia; równość płci musi dotyczyć każdej dziedziny rzeczywistości, także wsparcia udzielanego osobom doświadczającym przemocy, z tego powodu mężczyźni muszą dostawać identyczną pomoc jak kobiety. Istotne, by podczas zawiadomienia o przemocy, panowie czuli się bezpiecznie i nie mieli przeświadczenia, że są wyśmiewani czy gorsi, gdyż stali się ofiarami.

Bezpłatna pomoc prawna

Nie wszyscy się orientują, że od początku 2019 roku pojawiła się możliwość dotarcia do zupełnie bezpłatnej pomocy u prawnika. Korzystając z niej osoby, które zderzyły się ze ścianą z powodu utrudnionego rozwiązania sytuacji, mogą dostać poradę i przełamać trwający od miesięcy impas. Najlepiej przez okno wyszukiwarki zorientować się (zamieszczając tam np. wyrażenie „prawo rodzinne łódź„), którzy prawnicy są specjalistami od prawa rodzinnego i jednocześnie pomagają w ramach programu darmowej opieki adwokackiej. Gdy jednak obawiamy się, że zabraknie dla nas bezpłatnej opieki u prawnika, powinno się spróbować inaczej, np. w stosownych oddziałach urzędów.