Posted on

Łazienka dla niepełnosprawnych powinno spełniać określone wymagania. Specjalistyczne specyfikacje przewidują dodanie drzwi dla niepełnosprawnych, odpowiednio zwiększonej powierzchni dla wózka, zainstalowania WC i przynajmniej jednego punktu z umywalką dla niepełnosprawnych. zostają poza tym wyprofilowane uchwyty i wspomagające sprzęty, dzięki którym umożliwi się niepełnosprawnym korzystanie z łazienki czy toalety bez ograniczeń.

To wyposażenie powinno trafić do łazienki dla niepełnosprawnych

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych klasyfikuje się na 4 sposoby:
• Typ układu – poręcze dla niepełnosprawnych kątowe, łukowe i proste, uzupełnione o siedziska prysznicowe, siedziska i taborety łazienkowe
• Rozmiar profilu – 200-350 mm.
• Z czego wykonane – stal wysokiej jakości lub alternatywne tworzywa, np. aluminium
• Barwa i stylistyka – stal szlachetna polerowana lub matowa, malowana proszkowo na biało lub w mniejszym stopniu na inne kolory

Poręcze dla niepełnosprawnych – duży wybór

Poręcze dla niepełnosprawnych są opisywane wg następujących kryteriów:

Uchwyty proste

Z szerokim wachlarzem zastosowań, ekonomiczne uchwyty proste pozostają najpopularniejszymi uchwytami dla niepełnosprawnych. To rozwiązanie stosuje się najszerzej podczas wyposażania pomieszczeń dla lokatorów wymagających specjalnych rozwiązań. Kabina prysznicowa, wanna, zlew, toaleta – przeznaczenie poręczy dla niepełnosprawnych można dowolnie wybrać. W ich przypadku elementarny rozmiar mieści się w przedziale 30-80 cm, kolejny to już 160 cm, z wsparciem dodatkowej podstawy. Montuje się je tak w pionie, jak i w poziomie.

Poręcze łukowe

Oznaczają się zaokrąglonym kątem uformowanym w łuk. Można je zamontować na podłodze oraz na ścianie. W obu przypadkach stosuje się poręcze stałe i uchylne. Uchwyty uchylne bardzo pomagają niepełnosprawnym. Dlatego montuje się je przy WC. Poręcze dla niepełnosprawnych stojące łukowe uchylne montowane do podłoża – stosuje się tam, gdzie mamy nazbyt słabą ścianę. Dodanie do WC zapewnia opcję podniesienia poręczy, dzięki czemu osoba na wózku otrzymuje zwiększone możliwości manewru.

Poręcze umywalkowe

Są przeznaczone właśnie do wsparcia osoby z ograniczeniami ruchowymi przy tej części wyposażenia pomieszczeń sanitarnych. Powinno się montować je z prawej lub z lewej strony, aczkolwiek każda strona to nieco odmienna konstrukcja – poznaj opis przed zamontowaniem.

Uchwyty kątowe

Cechują się ciasnym wygięciem pod kątem 90 stopni lub rzadziej pod innymi kątami. Montuje się je w rozmaitej lokalizacji, w zależności od potrzeb. W ścienno-podłogowych, wannowo-prysznicowych i do wc mamy do czynienia z wersjami prawo- i lewostronną. Spis uzupełnia poręcz prysznicowa z uniwersalnym montowaniem z lewej lub prawej strony.