Posted on

Dom każdemu z nas winien kojarzyć się z bezpieczeństwem. Niefortunnie wedle statystyk, powyżej 30% wypadków z udziałem staruszków zdarza się w domu. Jednym z najgroźniejszych miejsc w domu dla osoby starszej jest właśnie łazienka.
Tak więc troszcząc się o piękno pomieszczenia, nie wolno zapomnieć o zapewnieniu wszystkim mieszkańcom bezpieczeństwa.

Co wziąć pod rozwagę?

Bezpieczna łazienka dla osoby starszej – płytki anty poślizgowe

Najpopularniejszą przyczyną urazu, jaki ma miejsce w łazience, jest poślizgnięcie się.
Wyjście z wanny i efektowny poślizg na chodniku to często wykorzystywany w filmach komediowych motyw. Mniej śmieszy, kiedy przeżyjemy go sami, a jeszcze mniej, kiedy bliskie nam osoby starsze. W związku z powyższym, jeżeli musimy mieć w łazience chodnik, powinien on być podgumowany. Pragnąc zapewnić bezpieczeństwo naszym babuniom oraz dziadkom, już w momencie projektu łazienki, należy wziąć pod rozwagę ich potrzeby.
W łazience regularnie mamy do czynienia z mokrą posadzką. To ona tworzy najwyższe niebezpieczeństwo. Zatem też by zapobiec upadku, należy zainwestować w płytki anty poślizgowe.
Jeśli nie możemy sobie pozwolić na wymianę płytek, należy pomyśleć o zakupie specjalnych mat anty poślizgowych.
Doskonale sprawdzą się po wyjściu z wanny i prysznicu.

Wanna dla seniora oraz osoby niepełnosprawnej – czy warto?

Niezwykle często nestorzy mają kłopot by samodzielnie wziąć kąpiel. Wanna dla seniora to artykuł, który w wysokim stopniu uprości codzienną higienę. Wanna taka jest wspaniałą alternatywą kabiny prysznicowej.
Nagły strumień wody kierowany na ciało pod mocnym ciśnieniem ze słuchawki prysznicowej potrafi wywołać u osoby starszej przykre odczucia oraz staje się źródłem niepotrzebnego stresu.
Wanna dla seniora to również możliwość przymocowania drzwiczek.
Wanna dla seniora może być nazwana hybrydą wanny tradycyjnej z kabiną prysznicową.
Mocne zawiasy oraz solidne uszczelnienie zapobiega wyciekom, a zmniejszony próg zmniejsza zagrożenie upadku.
Dodatkowo wyprofilowane ścianki umożliwiają bliskie podejście opiekuna.
Wanna dla seniora z drzwiami ma jedną wielką zaletę – a mianowicie pozwala na korzystanie z niej bez pomocy osób trzecich.
Nierzadko seniorzy wstydzą się prosić o pomoc przy kąpieli. Jest to dla nich krępująca sytuacja. Wanna dla seniora usprawni im czynności pielęgnacyjne, dzięki czemu bez trudu osobiście poradzą sobie z kąpielą.